Prosinec eskapisticky i uvědoměle s Pastiche FIlmz!

Prosinec pro vysokoškoláky vždy znamená vesměs snůšku ambivalentních pocitů. Na jednu stranu se blíží konec vstávání na přednášky a semináře, neboť „docházková“ část zimního semestru je prakticky u konce. Navíc se blíží ten nejslavnostnější čas v roce – Vánoce. Dárky, volno a v návaznosti na to bujné oslavy příchodu další kalendářní jednotky. Odvrácená tvář tohoto veselí? Zápočty, zkoušky, jejichž přítomnost se mnoha studentům dokáže vplížit do hlavy i při štědrovečerní večeři. A také neodvratný shon při shánění dárků v přecpaných obchodech, do omrzení omílané koledy a další temné strany síly vánočních oslav. Jak pomoci miskám vah na tu pozitivnější stranu? Přeci návštěvou Pastiche Filmz!


Náš filmový klub má sice vinou vánočního šílenství zkrácenou „provozní dobu“, o to intenzivněji se ji však chystáme vyplnit. První prosincovou středu, konkrétně 4. 12., se můžete těšit na jihlavským festivalem oceněný dokument Antropocén: Epocha člověka. Není to optimistická podívaná. Trojice režisérů (Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier) nám prostřednictvím série úchvatných záběrů demonstruje, jak ničivý vliv má lidstvo na svět, ve kterém žije. Rétorický protipól populárních přírodopisných dokumentů od BBC si v ničem nezadá s takovou Zázračnou planetou, co se estetické stránky týče. Neukazuje nám nicméně, jak je naše planeta Země úžasné místo a proč bychom si jí měli vážit, nýbrž co jsme s tímto úžasným místem provedli. Cena z Jihlavy za Nejlepší svědectví o přírodě je každopádně v dobrých rukou, těšte se na znepokojivě fascinující podívanou!

K vánočním svátkům je třeba si dopřát i poctivou porci vánočních filmů. A jakkoliv netvrdíme, že Popelka, Sám doma nebo Láska nebeská nejsou skvělé volby, my šťastné a veselé oslavíme už 11. 12. s tou nejvánočnější podívanou bez špetky sněhu. V Los Angeles, s bandou po penězích žíznících teroristů a hrdinou, ke kterému zrovna tyhle svátky nejsou dvakrát přívětivé. Smrtonosná past a John McClane jsou tu s námi už přes tři dekády. A jakkoliv jsme se dočkali už čtyř pokračování (z nichž pouze na dvojku se dá úspěšně aplikovat česká zkomolenina originálního názvu Die Hard), naháněná McClanea se záporáckou legendou Hansem Gruberem ve výškové pasti jménem Nakatomi Plaza zůstává nepřekonanou akční klasikou. Klasikou, která pro kinematografii objevila Bruce Willise a kouzlo uzavřených prostor. Takovou klasikou, která každoročně pod stromečkem zkrátka nesmí chybět!

A jak se chystáme uzavřít další krásný zimní semestr naplněný Pastiche projekcemi? Stejně jako loni punčovánímZimním kině! Loni jsme šířili vánoční veselí spolu s politicky nekorektními obyvateli Městečka South Park, letos pokračujeme v průzkumu animovaných kultů a přinášíme dost možná nejlepší animovaný sequel vůbec – Shreka 2. Jen málokdy se v hollywoodské továrně na sny všechno sejde v tak příznivé konstelaci, že výborný a úspěšný film dostane ještě lepší a úspěšnější pokračování. Kultovní pohádkový mash-up přesně tohle dokázal, když vyslal Shreka a Fionu jako čerstvé zlobří novomanžele na návštěvu k princezniným snobským rodičům. Zapracování Kocoura v botách také pomohlo. Netradičně v úterý 17. 12. se tak opět všichni sejdeme na nádvoří jezuitského konviktu a ve spolupráci s Konvikt Bistro & Bar vám připravíme jedinečný zážitek ve společnosti zeleného zlobra z bažiny a jeho party přátel. I zima někdy umí příjemně zahřát!


Alarmující začátek měsíce s angažovaným dokumentem a následně dva poklady z nepřeberné truhlice hollywoodského filmu. Za pastiší tým hlásíme úspěšný kompromis mezi tradičním vánočním eskapismem a trochou potřebné angažované osvěty. V Pastiche Filmz se zkrátka a dobře plánujeme s diváky pro rok 2019 rozloučit s co největším stylem. Veselé Vánoce, šťastný Nový rok a vidíme se opět v letním semestru!