Začátek semestru, venkovní projekce a trocha umění – Pastiche Filmz opět na scéně!


Stejně jako se vysokoškolští studenti s železnou pravidelností vrací v září do náručí svých univerzit, přichází ve druhé půlce prvního podzimního měsíce i Pastiche Filmz, aby jim návrat zpříjemnil jedinečnou filmovou nabídkou. Jelikož začátek zimního semestru letos spadá na poměrně pozdní datum a v září stihneme pouze jednu projekci, představíme si rovnou i naopak k prasknutí nacpaný říjnový program. Jedno vám můžeme slíbit – bude toho hodně a bude o co stát!


První a jediná zářijová projekce připadá klasicky na středu, konkrétně 25. 9. Snímek Šťastný Lazzaro režisérky Alice Rohrwacher vypráví o čisté duši uprostřed krutého světa. Film o sociálním útlaku, o tenké hranici mezi upřímností, dobrosrdečností a hloupostí, o schopnosti zůstat svůj v radikálně se měnících životních podmínkách si na festivalu v Cannes vysloužil cenu za nejlepší scénář i nominaci na Zlatou palmu. První Pastiche projekce pro akademický rok 2019/2020 bude tradičně ve Filmovém sále na Konviktu!

Programově hubené září si bohatě vynahradíme v říjnu, kdy nás čeká hned pět projekcí. Začínáme 2. 10. s dokumentem o dost možná nejvěhlasnějším tuzemském filmaři všech dob. Nejen svou časosběrnou metodou proslulá dokumentaristka Helena Třeštíková si vzala na paškál držitele dvou Oscarů za nejlepší režii Miloše Formana a vznikl tak dokument příznačně nazvaný Forman vs. Forman. Ten se probírá životem a dílem jednoho z čelních představitelů československé nové vlny a později režiséra legendárních filmů jako Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus. Je třeba další lákadlo? Půjde o venkovní projekci, kterou ve spolupráci s Divadlem Na cucky pořádáme na olomouckém Dolním náměstí.


Následující týden, 9. 10., opět zabrousíme do artových vod se snímkem Takové krásné šaty. Diváci, kteří mají zkušenosti s filmy režiséra Petera Stricklanda, již tuší, že ačkoliv je film označován za horor, tato škatulka mu pravděpodobně bude příliš úzká. Britský umělec si jistě látku na titulní prokleté šaty přizpůsobil k obrazu svému, stejně jako tomu bylo například u jeho předchozího počinu Pestrobarvec petrklíčový. Nominaci za nejlepší film na festivalu v San Sebastianu jeho nový film jistě nedostal jen tak. A z umělečtější sféry kinematografie neustoupíme ani 16. 10., kdy promítneme Futurologický kongres, částečně animovanou, částečně hranou adaptaci knihy polského spisovatele Stanislawa Lema. Fascinující podívanou na pomezí reality a iluze natočil izraelský filmař Ari Folman. Jeho předchozí, dokumentární, snímek Valčík s Bašírem získal Zlatý Glóbus za nejlepší zahraniční film a ve stejné kategorii byl nominován i na Oscara.

Pokračujeme 23. 10., tentokrát s nejnovější perlou stále vzkvétající slovenské kinematografie. Budiž světlo, druhý celovečerní snímek bývalého dokumentaristy Marko Škopa (prvním byl melancholický portrét stárnoucí ženy Eva Nová), je silně společensky angažovanou výpovědí skrze osobní příběh jedné rodiny. Stejně jako v režisérově předchozím filmu, kde zazářila Emília Vašáryová, bylo i Budiž světlo velkou hereckou příležitostí, představitel ústřední role Milan Ondrík si odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon z festivalu v Karlových Varech. 30. 10. máme na programu novinku tureckého režiséra Fatiha Akina, kontroverzní snímek U Zlaté rukavice. Portrét jednoho psychopata na letošním Berlinale pohoršil nejednoho diváka, za jeho šokující fasádou se ale skrývá i palčivá společenská výpověď, kterou by bylo škoda přehlédnout. Návštěvníci Pastiche Filmz se o jeho potenciálu šokovat i nutit publikum přemýšlet budou moci přesvědčit na vlastní oči.


Tím ovšem Pastiche říjen tak úplně nekončí. Jak jistě mnozí z diváků tuší, stejně jako loni chystáme na poslední říjnový den halloweenskou projekci! Loni jsme si společně zatančili „Time Warp“ s legendárním muzikálem Rocky Horror Picture Show, letos se pokusíme proniknout do života moderních upírů. 31. 10. si uděláme radost s iniciačním filmem režiséra Taiky Waititiho – Co děláme v temnotách vyhrálo nejednu festivalovou cenu a pro režiséra, který o tři roky později přišel se třetím dílem Thora, znamenal tento film vstupenku mezi režijní smetánku. Následovat samozřejmě nevyhnutelně musí halloweenská after-party!


Začátek semestru tak bude opět plný filmových zážitků. Spousta umělecky obohacujících snímků ze všech koutů světa čeká v září a říjnu na diváky Pastiche Filmz!


Autor textu ©Tomáš Poštulka