Letní projekce s Pastiche Filmz

Léto není období úplně kompatibilní s univerzitní půdou, Pastiche Filmz ale nelení a pro zpříjemnění letních měsíců skvělými filmy vyráží do otevřených prostor Olomouce. Ve spolupráci s Konvikt Bistro & Bar a iniciativou Zaparkuj budeme od června do září zpestřovat olomouckou kulturní nabídku venkovními projekcemi pestré škály filmů. Každé dva týdny, vždy jednou v Bezručových sadech a podruhé na Parkánu. Na pevně dané časy projekcí zapomeňte, nechte se vždy s pivem v ruce unášet k soumraku a vidině skvělého filmového zážitku!


 

Začínáme 12. 6. v Bezručových sadech s filmem The Disaster Artist. James Franco za kamerou i před ní vytvořil neodolatelnou láskou k filmovému řemeslu prodchnutou poctu jednomu z nejhorších a zároveň nejkultovnějších filmů všech dob – The Room režiséra Tommy Wiseaua. Podobně jako Tim Burton v Edu Woodovi zde Franco skládá poctu filmařsky neobratnému podivínovi, jehož touha po uměleckém sebevyjádření je silnější než absence talentu. Franco si za ztvárnění Wisseaua odnesl Zlatý Glóbus, snímek byl i nominován na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. 26. 6. se přesouváme na Parkán s další kultovní záležitostí. Big Lebowski, počin bratrské dvojice Joela a Ethana Coenových. Co se stane, když se pravděpodobně nejlínější chlápek pod sluncem zaplete do extrémně zašmodrchaného případu únosu a vydírání? Vznikne maximální divácké potěšení skrz naskrz protkané vytříbeným černým humorem. Bowling, nihilisté, Dude a pochcanej tepich, co takhle na léto chtít víc?


 

Abych nevypadal, že se slovem kultovní zbytečně šetřím, neodpustím si jeho využití ani v souvislosti s Takovými normálními zabijáky, které promítáme 10. 7. Třaskavá kombinace scénáře Quentina Tarantina a režijního vedení Olivera Stonea dala vzniknout hyperaktivní satiře, která si v kritizování amerického mediálního průmyslu rozhodně nebere servítky. Stylově eklektická romantická road-movie se ani na vteřinu nezastaví, přesto netrpí povrchností a dokáže trefně pojmenovávat problematiku nekritického přijímání mediálních obsahů. Další červencovou lahůdkou bude 24. 7. exkurz do britské kontrakultury 90. let minulého století. Beats jsou filmem o přátelství, nejisté budoucnosti a free-party scéně, v nadupaném, černobílém a žánrově rozmanitém podání. První snímek režiséra Briana Welshe, který se dostává do naší kinodistribuce, působí jako lákavá festivalová podívaná říznutá estetikou Dannyho Boylea v její rané a ryzí podobě.


Co nás čeká v srpnu? 7. 8. to bude recesivní variace Jacka Blacka a Kyla Grasse na legendární This is Spinal Tap!. Jméno režiséra Liama Lynche v tomto případě není tak vypovídající jako zmíněné herecké duo, které tvoří základ poetiky téhle ulítlé podívané. Ať už jejich počinu říkáte Králové ro©ku, Tenacious D nebo Trsátko osudu, výsledkem je okouzlující mystifikace precizně navazující na britské beaty jejich americkým protějškem. Výprava za bájným „trsátkem osudu“ je podívanou z ranku #tohlejsteještěneviděli! Z úplně jiného soudku je lahůdka, kterou chystáme na 21. 8. Šťastný Lazzaro vypráví o čisté duši v krutém světě. O sociálním útlaku, o tenké hranici mezi upřímností, dobrosrdečností a hloupostí, o schopnosti zůstat svůj v radikálně se měnících životních podmínkách vypráví snímek režisérky Alice Rohrwacher. Vysloužil cenu za nejlepší scénář na festivalu v Cannes i nominací na tamní hlavní cenu – Zlatou palmu.

 

 

Září nám pak, doufejme, nezkazí plány nevyzpytatelným počasím a ještě před startem semestru a tím pádem i klasického Pastiche programu nabídneme dvě venkovní projekce. A půjde o dvě velké, stále relativně aktuální lahůdky! 4. 9. se budeme společně bát i smát u dalšího satirického hororu Jordana Peela. Po komerčně i kriticky veleúspěšném debutu Uteč Peele opět tematizuje rasovou otázku, snímek My je ale v ohledávání temného podvědomí současné Ameriky ještě důslednější. Báchorka o rodině, kterou začnou terorizovat její identičtí dvojníci, má mnohem větší ambice než prvoplánově děsit. Ať už vám její společenské konotace budou připadat nabubřelé, nebo si budete v jejich odkrývání libovat, Peele vytvořil další výrazný žánrový zápich, o kterém je těžké nedebatovat. Naše letní kina pak 18. 9. završí extravagantní sangriová party Gaspara Noého, vyhrocený taneční Climax. Závěrečné party po náročných soustředěních bývají pekelné samy o sobě. Když se navíc někdo rozhodne opepřit kotlík nevinně vyhlížející sangrie něčím ostřejším, přestává veškerá sranda. Společenské konvence padají a nastupuje halucinogenní trip dovedený až na samou hranu divácké únosnosti. Pro někoho přes čáru, pro někoho další geniální tvůrčí zápich kontroverzního tvůrce.

 

 


V rozmezí tří měsíců nás tedy čeká osm filmů, které si můžeme společně vychutnat pod širým nebem krásné Olomouce. Věříme, že z natolik pestré nabídky si vybere každý a společně strávíme několik večerů ve společnosti skvělých lidí a filmů!

 

Autor textu ©Tomáš Poštulka