Dubnovo-květnový program

Závěr letního semestru je u nás na Pastiche Filmz vždy hektický. Zpravidla se začíná těsně po skončení Academia Film Olomouc, konec semestru nám dovoluje jen omezený počet programových slotů a tak dále. Letos dokonce dva květnové státní svátky připadly na naše obvyklé středy! Ale nebojte se, Pastiche programu se jen tak nezbavíte! Vykličkovali jsme to tak, že se s námi potkáte jiné dny v týdnu. A to dokonce čtyřikrát ve velmi pestrém programovém uchopení.


 

Aprílově květnový program zahájíme ještě v dubnu, neboť v pondělí 29. 4. máme k dispozici Filmový sál a s ním i anarchistický art jménem Spring Breakers. Dravou podívanou plnou polonahých MTV hvězdiček, které dozoruje James Franco v gangsta módu, natočil klipař Harmony Korine. Ten už 2. května předvede v českých kinech svůj nový nářez jménem The Beach Bum, kam schrastil hvězdného Matthew McConaugheyho nebo kultovního Snoop Dogga. Jeho předchozí šílenost u nás na Pastiche je tak ideální předkrm, kterým se na novinku můžete naladit. Typický „love-or-hate“ movie není podívanou pro každého, ve svém stylově hyperaktivním uchopení nicméně vypovídá mnohé o dnešní audiovizuální kultuře. Přijďte sami posoudit, jestli se chytnete při sledování hypermoderního filmového jazyka, nebo budete konzervativně prskat. Týden nato nás čeká klasická venkovní projekce v rámci Majálesu. 6. 5. si tak v šapitó na Konviktu budete moci vychutnat film Big Lebowski, kultovní počin bratrské dvojice Joela a Ethana Coenových. S povalečem z povolání Jeffreym „Dudem“ Lebowskim se kvůli sérii bizarních omylů ocitnete uprostřed zamotaného případu vydírání, ze kterého by se snadno dal vytěžit thriller ála Fargo. Nebýt neodolatelného hlavního hrdiny a party jeho kumpánů, jejichž neschopnost tentokrát neústí v černohumornou temnotu, nýbrž v jeden záchvat diváckého smíchu za druhým. Bowling, nihilisté, Dude a pochcanej tepich… Co na start léta chtít víc, než venkovní chill s ultimátním pohodářem v nezapomenutelném podání štramáka Jeffa Bridgese?


 

Možná leda přednášku Pastiche vyhlíží…, která je na programu hned následující den, 7. 5. Naše pastiší parta postupně představí filmové i televizní projekty druhé poloviny roku 2019, kterých se už nemůže dočkat. Na léto se totiž Pastiche možná odmlčí, ne tak ale filmový průmysl. Věřte, že se toho na nás řítí hodně, proto není možné očekávat vyčerpávající vhled a popis VŠEHO zajímavého. Spíše půjde o subjektivní výběr každého pastiche člena podle jeho diváckých preferencí. Které máme každý trochu jinak postavené, co si budeme povídat. Pokud budete mít pocit, že jsme něco pro vás naprosto zásadního vynechali, nebojte se, dostanete příležitost to okamžitě napravit. Divácké tipy a živá diskuse jsou totiž samozřejmě vítány!


 

Celý semestr pak stylově uzavřeme 10. 5. v Krytu civilní obrany. Promítat se bude artová koláž Manifesto od režiséra Juliana Rosefeldta. Cate Blanchett ve třinácti verzích zde divákům vylíčí společenský význam slavných manifestů. Ať už jakýkoliv z nich považujete za pseudointelektuální vzdor, vyjádření generačních pocitů nebo hybnou sílu politiky i kultury, nemůžete jim upřít společenský význam. A tady máte příležitost zamyslet se nad tím, co je pojí a z jakých základů vycházejí. Následovat bude hudební afterparty, která bude mít v prostorách Krytu jedinečnou atmosféru! Trocha toho umění říznutého site specific konceptem je přesně ve stylu toho, jak chceme náš program oživovat co nejčastěji!

 

All in all, připravili jsme si pro diváky pestré, lehce anarchistické zakončení semestru, ideální přípravu na letní měsíce. Krom tradičního Filmového sálu, který jsme museli tentokrát vybojovat, se provětráme venku a nakoukneme do netradičního prostoru. I když nám kalendář nepřeje, ten program pro Vás vždycky nakonec vymyslíme!