Duben v Pastiche Filmz

Dubnová nabídka našeho filmového klubu Pastiche Filmz se nese především ve znamení spolupráce s nejrůznějšími olomouckými kulturními událostmi. Diváci se tak mohou těšit na rozmanitý program, který vyplňují filmové lahůdky ze všech koutů světa. Přičemž se navíc rozprostírají přes nejrůznější kinematografické větve, takže se můžete těšit na dokument, anime, fikční film i celovečerní verzi konkrétního dílu jednoho televizního seriálu!

 

Začínáme netradičně v úterý 2. 4. spoluprací s mezinárodním festivalem rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Při této příležitosti promítneme americký snímek íránského režiséra Babaka Jalaliho Radio Dreams, který v souladu s názvem i zaměřením festivalu Prix Bohemia reflektuje rozhlasovou práci ve filmovém médiu. Snímek s humorem pojednává o nárazu jedněch uměleckých ambicí, o deziluzi a zhroucení amerického snu ambiciózního spisovatele Hamida, který místo psaní bestsellerů a užívání slávy skončí v zapadlém rádiu. 

O den později, 3. 4., je na programu klasika polské kinematografie. Krátký film o zabíjení byl původně součástí desetidílného seriálu Dekalog, v němž polská režisérská legenda Krzysztof Kieślowski natočil na základě desatera božích přikázání. 

 

Kieślowski do filmové podoby zpracoval pouze dvě části svého ambiciózního projektu, s výjimkou námi promítané polemiky nad tématem vraždy a trestu smrti se celovečerní verze dočkala i variace na přikázání Nesesmilníš! nazvaná Krátký film o lásce. Prodlouženou filmovou verzi dílu o přikázání Nezabiješ! pustíme z 35mm filmové kopie!

Nabitý Pastiche týden zakončí v pátek 5. 4. spolupráce s festivalem německého jazyka Olmützer Kulturtage. Koprodukční projekt 3 dny v Quiberonu vypráví o interview legendární herečky Romy Schneider. Té kromě rozhovor vedoucího novináře a fotografa, se kterým kdysi měla poměr, zpříjemňuje dny v ozdravném francouzském letovisku Quiberon i dlouholetá přítelkyně. Projekt režisérky Emily Atef byl na loňském Berlinale nominován na Zlatého medvěda za nejlepší film. Tím ovšem s německou kinematografií nekončíme, 10. 4. přijde na řadu dokument Tohle není Kalifornie. Německý King Skate se zaměřuje na skateboardingovou revoltu mladé generace z NDR a na životy tří protagonistů skrze několik dekád. První a dosud i jediný celovečerní projekt režiséra Martena Persiela je sleduje ve všech klíčových životních etapách. Spolupráci s Olmützer Kulturtage zakončíme ve čtvrtek 11. 4., kdy se společně ponoříme do stále ještě ožehavého tématu Sudet. Poetický dokument Stíny nad Libavou režiséra Marka Hýži vypráví o nevraživosti mezi Čechy a Němci v libavské oblasti.

Poslední dubnová projekce je na plánu 17. 4. Mirai, dívka z budoucnosti je posledním dílem anime režiséra Mamoru Hosady a v tuto chvíli i jeho filmem nejoceňovanějším. Režisér odchovaný legendárním studiem Ghibli začínal u nechvalně proslulých digitálních příšerek jménem Digimon, posléze se ale proslavil vizuálně svébytnými celovečerními projekty jako Dívka, která proskočila časem nebo Kluk ve světě příšer. Jeho nejnovější příběh o mladém chlapci a rodinných hodnotách totiž před měsícem soutěžil o Oscara za nejlepší animovaný film.

 

Nejrůznější podoby umění ze všech koutů světa, takový je duben na Pastiche Filmz. Ať už filmový nadšenec zvolí japonské anime, německý dokument nebo polskou klasiku, jistojistě neprohloupí.


© Autor textu: Tomáš Poštulka