Pastiche Filmz v březnu

Zatímco v únoru jsme letní semestr v Pastiche Filmz odstartovali Rokem opice, v březnu se vrátíme ke správnému kalendáři a rok prasete uctíme takzvaným „prasečím měsícem“. Tito růžoví sudokopytníci totiž tak či onak figurují hned v polovině projekcí, které pro naše diváky chystáme. Ať už jsou v názvu a plní čistě metaforickou funkci, představují demonstrativního protagonistku angažovaného dokumentu nebo hrají prim v ústřední roli slavného fikčního filmu. Nejen prasaty bude ale divák Pastiche během března živ. První jarní měsíc je u nás totiž nad očekávání přeplněný, nabídneme v něm hned šest programových bloků, o kterých se rozhodně nedá říci, že by tematicky, formálně či jakkoliv jinak kolidovaly. Startujeme 6. 3. příznačně s filmem Prase. Íránská multižánrová směs, kterou má na svědomí režisér Mani Haghighi, nabízí detektivní podívanou s hororovým nádechem, ale i černou komedii se satirickým nádechem. Nadsazeně autobiografický snímek vypráví o tajemných brutálních vraždách nepohodlných íránských režisérů. Což logicky dělá starosti hlavnímu hrdinovi, který do této kategorie spadá. Pouští se tak do pátrání po vrahovi na vlastní pěst. Film Europe snímek popisuje jako „delirický trip plný nesmyslů, jinotajů a omylů“. Ať už nás ovšem čeká David Lynch overload nebo něco ještě šílenějšího, jistě půjde o trochu jinou íránskou kinematografii, než jakou zastupuje například Džafar Panahí.

 

S nadsázkou pokračujeme i 13. 3., kdy se budeme věnovat fenoménu fanouškovství a popkulturní ikoně jménem Shrek. Promítat nicméně nebudeme žádný z dílů kultovní animované série, nýbrž fandovský projekt Shrek Retold, který za pomoci nejrůznějších natáčecích technik v punkovém provedení převypravuje příběh právě prvního Shreka. Motivace pro navštívení amatérského dílka v rámci filmového klubu? Kromě kolektivního zážitku, který je v takových případech z pravidla k nezaplacení, nabídneme především jedinečnou kontextualizaci celého projektu v rámci odborného diskurzu fanouškovských studií. Projekci výtvoru party nadšených Američanů bude totiž doprovázet úvod doktorandky Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Univerzity Palackého Anny Bílé, která se následně ujme i moderování diskuze. Na přetřes přijde filmové fanouškovství jako takové, vzrůstající fenomén fandovské tvorby i popkulturní kult Shrek samotný.

Hned následující den, netradičně ve čtvrtek 14. 3., se Pastiche Filmz zapojí do psychologického experimentu. Studentka psychologie na Masarykově univerzitě v Brně Adéla Novotná za pomoci konkrétních snímků zkoumá potenciální vliv filmů na lidské chování a prožívání. První projekci představuje slavný rodinný film Babe – galantní prasátko. Trikově revoluční australský snímek režiséra Chrise Noonana získal roku 1996 hned sedm nominací na Oscara, přičemž tu za vizuální efekty i proměnil. Snímek produkoval autor Šíleného Maxe George Miller a dodnes jde o jeden z vůbec nejúspěšnějších australských filmových projektů. V experimentu budeme pokračovat i v úterý 19. 3. s dokumentem Duše v našich strojích. Poutavý projekt režisérky Liz Marshall nabídne divákům exkluzivní pohled do nitra velkochovů, farem i pokusných laboratoří. Modelově skvěle vybraná dvojice filmů by nemohla být odlišnější. Diváci budou na projekcích za účast na experimentu odměněni drobným občerstvením. Pokud navíc měsíc po projekci vyplní krátký dotazník, budou zařazeni do slosování a šest z nich si odnese peněžní odměnu ve výši 500 korun.

Ve zbytku března u nás dostanou prostor dva festivalové filmy. 20. 3. uvedeme další angažovanou revizi rumunské historie režiséra Radu Judeho s jedinečným názvem Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Po u nás bohužel neuvedeném dramatu Zjizvená srdce se čeští distributoři naštěstí umoudřili. Film sledující složitou snahu divadelní režisérky o rekonstrukci etnického masakru spáchaného v Oděse rumunskými vojáky tak uvidíme i v českých kinech, což u nás na Pastiche nemohlo zůstat bez odezvy. Lákadlem budiž mimo jiné i fakt, že snímek získal (mimo jiné) na loňském festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus.

 

Nadupaný měsíc pak 27. 3. zakončí film s neméně obsáhlým titulem – Zajímalo vás, kdo vystřelil?. Vizuálně podmanivá dokumentární esej Travise Wilkersona sleduje tvůrce, který se snaží rozkrýt pozadí zločinu spáchaného jeho pradědečkem na afroameričanovi. Silně subjektivizovaná dokumentární výpověď dá divákům plnými doušky okusit genius loci amerického jihu. Její autor se zároveň podnětným způsobem zamýšlí nad fungováním a relativitou lidské paměti a nad tím, jak se lidé vztahují ke své minulosti. Vzhledem k tématu je obsažena i otázka stále přežívajících rasových předsudků. Film byl roku 2017 uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

 

Šest projekcí během jednoho měsíce, to je úctyhodné číslo. Ať už si ale z naší nabídky vyberete některou z „prasečích“ možností, tematizaci filmového fanouškovství nebo prověřenou festivalovou podívanou, rozhodně neprohloupíte.


© Autor textu: Tomáš Poštulka